į pradžią turinys susisiekite  
Patarimai ir komentarai ĮSTEIGUSIEMS BENDRIJAS
AR JAU LAIKAS SENĄ LIFTĄ KEISTI NAUJU? KIEK TAI KAINUOJA? (2016 11 24)

25 metai liftui – rimtas amžius

 

Rekomenduojamas liftų eksploatavimo laikas –  25-eri metai, o senesnių liftų Lietuvoje – daugiau nei pusė. Tad ar galime drąsiai tokiais senais liftais keltis, ar būtina juos skubiai pakeisti naujais?


„Kelių dešimčių senumo automobilius perka ir jais važinėja tik kolekcionieriai“, – pajuokauja Giedrius Sakas ir paaiškina, kad nereikėtų baimintis kilti senu liftu, jeigu jis yra tinkamai prižiūrimas ir remontuojamas, jeigu nuolat atliekama jo patikra ir specialistai pratęsė jo eksploatavimo laiką.

 

Kita vertus, senieji liftai jau niekada nebus tokie patikimi kaip naujieji, todėl reikėtų planuoti jų keitimą. Daugiabučių namų gyventojams dėl to apsispręsti, žinoma, nėra lengva, nes naujo lifto kaina svyruoja nuo 30 tūkst. iki 40 tūkst eurų, tačiau lėšas naujam liftui galima kaupti po truputį, o jeigu patyrę specialistai liftą patarė keisti, geriau jį keisti, nes saugumas – svarbiausia.

 

Pasitikėti ar tikrinti?

 

Siūlymas daugiabutyje remontuoti arba keisti liftą ne vienam sukelia abejonių ir nerimo – juk kalba eina apie dideles ivesticijas, o informacijos gyventojams dažniausiai trūksta, ypač jeigu namo administratorius vengia atskleisti pasirinkimo galimybes ir pasiūlo tik vieną savo variantą.

 

„Lietuvoje montuojami įvairių gamintojų liftai, paslaugas teikia daug skirtingų įmonių, todėl domėtis ir rinktis – tiesiog būtina. Kai butų savininkai dalyvauja apklausų procese, paprasčiau būna ir jiems pasirinkti, ir paslaugų teikėjams pasisiūlyti“, – tvirtina bendrovės „Schindler-Liftas“ specialistas Giedrius Sakas.

 

Lengviau yra tiems daugiabučių namų gyventojams, kurie yra įsteigę bendrijas, yra išsirinkę ūkiškus pirmininkus ir aktyvius valdybos narius. Rūpindamiesi ne kieno nors kito, bet savo pačių saugumu ir gerove, žmonės atsakingai išanalizuoja situaciją rinkoje, apklausia ne vieną, o keletą įmonių, patys įvertina pasiūlymų privalumus, trūkumus ir priima sprendimus, ir net nebūtinai pačius pigiausius.

 

„Būna ir taip, kad sutaupę, pavyzdžiui, 100 eurų, žmonės vėliau gailisi, kad negavo geresnės kokybės arba kad pigiau sumokėję už liftą vėliau brangiai moka už jo eksploataciją ir remontą“, – patirtimi dalijasi Giedrius Sakas.

 

Specialisto teigimu, svarbu įvertinti ne tik lifto, jo priežiūros darbų kokybę ir kainą, bet ir paslaugas teikiančios įmonės patikimumą. Verta pasidomėti, kokio lygio produktus viena ar kita įmonė tiekia, ar seniai ji veikia rinkoje, ar didelės jos veiklos apimtys, ar ji apsidraudusi civilinės atsakomybės draudimu ir kokio dydžio. Juk niekas nenorėtų susidurti su situacija, kai iškilus problemų, įmonė tiesiog bankrutuoja ir nuo visko nusišalina. Rekomendacijų apie įmonių veiklą gauti irgi nėra sunku, tad nereikėtų gailėti laiko tuo pasidomėti.
 
Kaip liftą pasikeisti pigiau

 

Liftas yra sudėtingas ilgai tarnaujantis mechanizmas. Daug žmonių jais naudojasi kasdien, todėl labai svarbu užtikrinti jų saugumą. Mūsų valstybė finansuoja saugumo keliuose programas (ir tai, žinoma, yra gerai), tačiau specialių liftų keitimo programų, deja, nėra numatyta.

 

Vienas iš būdų sutaupyti – keisti liftą nauju, renovuojant visą namą, tuomet valstybė gali suteikti bendrą paramą. Būsto renovavimo programa įsibėgėja, bet šalyje yra dar labai daug namų, joje nedalyvaujančių.
 
Kitas būdas – susitarti dėl lifto keitimo išsimokėtinai. Pavyzdžiui, UAB „Schindler-Liftas“ yra pajėgi suteikti gyventojams galimybę už lifto keitimą mokėti ne iš karto, bet dalimis, ir nemažai daugiabučių naų gyventojų tuo jau pasinaudojo.

 

„Su daugiabučių namų bendrijomis mes pasirašome sutartis, kuriose numatome, kad už lifto keitimą bus sumokėta, pagal susitarimą, per keletą metų. Mažesnius įnašus žmonėms mokėti lengviau, tokiomis sąlygomis jie greičiau apsisprendžia investuoti į savo saugumą, o tuo pačiu – ir į buto vertės didinimą“, – sako Giedrius Sakas.